Sklep
Sklep
Usługi
+722 007 801 ul. Zamkowa 3, Żary
+697 190 801 Lokalizacja: U Klienta!
Sklep
Sklep
Usługi
+722 007 801 ul. Zamkowa 3, Żary
+697 190 801 Lokalizacja: U Klienta!
ORYGINALNE PRODUKTY
Profesjonalni Dostawcy
NASZE USŁUGI
Zawsze na czas!
SKLEP ON-LINE!

Jak wybrać środki konserwujące parkiet?

Drewno to naturalny materiał wykończeniowy, który zachwyca nas swoim oryginalnym wyglądem. Każdy gatunek drewna ma inną barwę, rysunek słojów, strukturę i właściwości. Wykorzystujemy je od wieków do produkcji mebli, domów, a także posadzek podłogowych. Nic nie dodaje pomieszczeniom tak niepowtarzalnego uroku, jak piękny drewniany parkiet. To on staje się często dominantą aranżacyjną, do której dobieramy meble oraz tkaniny znajdujące się we wnętrzach. Jego ciepły, przyjemny kolor sprawia, że pokoje wyglądają przytulnie, a zarazem efektownie i ekskluzywnie. Aby podłoga drewniana mogła nas cieszyć przez długie lata, powinniśmy nauczyć się o nią właściwie dbać.

Kluczową kwestią jest w tym wypadku dobór odpowiednich preparatów czyszczących i konserwujących, które wydłużą żywotność naszego parkietu, zwiększą jego odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i poprawią jego wygląd. Inaczej będzie wyglądać pielęgnacja parkietu lakierowanego, a inaczej olejowanego. W dzisiejszym wpisie doradzimy Państwu, jakie środki konserwujące wybrać do każdego z nich!

Czym czyścić i konserwować parkiet?

1. Parkiet lakierowany

Parkiety lakierowane muszą być regularnie czyszczone na sucho. Najlepszą praktyką jest codzienne odkurzanie podłogi odkurzaczem wyposażonym w specjalną końcówkę przeznaczoną do drewnianych parkietów. Tylko dokładne odkurzanie może wyeliminować ryzyko powstania drobnych zarysowań i uszkodzeń w lakierze pokrywającym parkiet. Raz na kilka miesięcy (albo kiedy zauważymy wyraźne zabrudzenia) powinniśmy umyć podłogę. Najlepiej zrobić to dobrze odciśniętym z nadmiaru wody mopem albo wilgotną szmatką. Używamy do tego specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia parkietów lakierowanych. Raz na rok warto po dokładnym oczyszczeniu parkietu nałożyć na niego środek konserwujący. Dla parkietów lakierowanych polecamy pastę konserwującą, która w swoim składzie ma poliuretan, dzięki czemu wytwarza na podłodze niezwykle wytrzymałą warstwę ochronną.

2. Parkiet olejowany

Parkiet olejowany należy regularnie odkurzać, a raz na tydzień lub wtedy, gdy zauważymy na jego powierzchni większe zabrudzenia, myć go przy użyciu specjalistycznego mydła pielęgnacyjnego przeznaczonego do mycia powierzchni olejowanych. Takie preparaty doskonale czyszczą olejowane drewno, nadają mu przyjemny zapach i delikatnie je konserwują. W swoim składzie mają bowiem oleje roślinne, które tworzą na powierzchni parkietu cienki ożywiający i zabezpieczający go film. Raz na rok powinno się dokładnie wyczyścić olejowany parkiet, stosując do tego silnie odtłuszczający i dogłębnie czyszczący preparat, a następnie nanieść na niego cienką warstwę oleju. W ten sposób skutecznie zabezpieczymy go przed działaniem wilgoci, brudu i innych czynników zewnętrznych, nadamy mu świeży wygląd i pogłębimy jego piękną barwę.

About the author

Kategorie Bloga

Ostatnie Prace

Chmurka Tagów